Wybierz kategorię
W jaki sposób należy dbać o ramy...

W jaki sposób należy dbać o nasze ramy, aby wyglądały nadal efektownie przez wiele lat?

 

W zależności od materiału z jakiego wykonano oprawę wymaga ona odpowiedniego doboru środków i akcesoriów do czyszczenia oraz metody konserwacji. Niewłaściwe czyszczenie może przyczynić się do uszkodzenia ramy lub jej trwałego zniszczenia.

 

RAMY STYLOWE, DREWNIANE, METALOWE

Bez względu na sposób wykończenia ramy np. szlagmetal lub złoto płatkowe ramy wykonane według tej techniki nie powinny być czyszczone w żadnym wypadku „na mokro”. Taki rodzaj czyszczenia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia oprawy np. zmycia patyny lub uszkodzenie złocenia poprzez ściemnienie złocenia, a w ostateczności może doprowadzić do rozpuszczenia gruntu.

Ramy drewniane i metalowe powinny być czyszczone suchą, miękką ściereczką może do tego posłużyć ściereczka z mikrofibry lub dostępne na rynku ściereczki antystatyczne np. Swifer. Do czyszczenia możemy użyć również miotełki antystatycznej lub sprężonego powietrza. Należy unikać wszelkiego rodzaju sprayów, wosków, past do renowacji mebli, „wilgotnych ściereczek”, gdyż każdy z tych środków może potencjalnie uszkodzić trwale listwę z której wykonano oprawę.

 

SZKŁO, LUSTRA I PLEXI

Do czyszczenia szkła lub luster można używać ogólnie dostępnych płynów, pianek oraz innych środków do czyszczenia szyb. Ważnym jest odpowiedni dobór materiału do wycierania. Można zastosować irchę, mikrofibrę lub papier do czyszczenia. Najlepiej jeśli w skład papieru wchodzi czysta celuloza, pozwala to na czyszczenie obiektu bez pozostawiania smug oraz drobnego pyłu. W przypadku plexi sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ plexi jest dużo bardziej wrażliwa na zarysowania i przyciąganie  kurzu od szkła i lepiej unikać częstego czyszczenia tego materiału. Pamiętajmy! Należy zwrócić uwagę, aby podczas czyszczenia szyby środek czyszczący nie przedostał się do felcu ramy, gdyż może to spowodować uszkodzenie oprawionego obiektu.

     

 

Przy czyszczeniu ram unikajmy:

-         czyszczenia „na mokro”

-         nie stosujmy agresywnych środków czyszczących

-         unikajmy past, wosków i środków w sprayu przeznaczonych do konserwacji mebli

-         zwracajmy uwagę aby papier lub włóknina stosowane do czyszczenia nie były zbyt szorstkie, aby uniknąć porysowania.

 

Do czyszczenia ram możemy zastosować:

-         czystą, miękką i suchą ściereczkę lub włókninę.

-         ściereczki z mikrofibry

-         miotełki antystatyczne

-         sprężone powietrze w sprayu

 

© oprawiamy.pl

Powrót