Wybierz kategorię
Tkanina – dekoracyjny detal

Tkaniny – batik, haft krzyżykowy, richelieu, czy też koronka – coraz częściej są eksponowane jako swego rodzaju obrazy. W tym celu niezbędna jest oczywiście odpowiednio dobrana rama, która sprawi, że nasza tkanina nabierze walorów dzieła sztuki i nada oryginalności wnętrzu. Ponadto starannie oprawiony haft, koronka, czy tez batik to nie tylko dekoracyjny detal, przydający rangi niejednemu wnętrzu, ale także doskonały pomysł na prezent.

 

Oprawiać można wszystkie rodzaje tkanin: od haftu, poprzez różnego rodzaju koronki, aż po batik. Odpowiednio dobrana rama – oszczędna w formie do wnętrz w stylu minimalistycznym, natomiast bogato zdobiona do przestrzeni o wystroju klasycznym – wydobędzie charakter tkaniny.

 

Estety i funkcjonalność

Oprawianie tkanin ma jednakże nie tylko aspekt estetyczny, ale również funkcjonalny. Dzięki temu tkanina zabezpieczona jest przed zniszczeniem zarówno w wyniku niewłaściwego przechowywania, jak i ciągłego prania. Sposobem na to, by zabezpieczyć tkaninę przed brudem jest umieszczenie jej za szkłem. Zastosowanie oprawy bez szkła, co prawda, pozwoli na wyeksponowanie tkaniny, ale na pewno nie uchroni przed kurzem i ewentualnym zabrudzeniem.

 

Od czego zacząć?

Oczywiście od wyboru ramy. Ważnym elementem są także plecy oprawy. W przypadku oprawiania tkanin warto zdecydować się na zastosowanie pianki typu foamboard, dzięki czemu można tkaninę przypiąć do pleców przy pomocy szpileczek, w ten sposób zabezpieczając ją przed ewentualnym przesunięciem się. Natomiast jeżeli wzór widoczny na tkaninie chcemy jeszcze bardziej wyeksponować warto zaopatrzyć się w passe-partout, którego kolor najlepiej, aby był dostosowany do wiodącej barwy na naszej tkaninie. W przypadku podkreślania waloru tkaniny o jednolitej kolorystyce np. białej koronki, warto pokusić się o kontrastowe, najlepiej ciemne passe-partout. W przypadku zastosowania ciemnego passe-partout, ale także wówczas, gdy tkanina jest w ciemnej kolorystyce warto do oprawienia wybrać szkło typu antyreflex, ponieważ w przypadku zwykłego szkła może powstać tzw. efekt lustra. Ponadto stosując pp. należy mieć na względzie to, żeby jego szerokość nie była taka sama lub zbliżona do szerokości ramy.

Decydując się na oprawienie tkaniny warto również zwrócić uwagę na to, by nie posiadała ona brzegów obszytych obwódkami lub też na jej zewnętrznych krawędziach nie znajdowały się wyhaftowane szlaczki. Przy tego rodzaju wzorach istnieje bowiem ryzyko, że nie będą one idealnie równo przylegały do brzegu ramy, czy też do brzegu passe-partout.

 

Dzięki konsultacjom telefonicznym 0 888 20 25 30 lub on-line pracownicy Polskiego Serwisu Ramiarskiego www.oprawiamy.pl chętnie Państwu odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

 

© oprawiamy.pl

 

Powrót