Wybierz kategorię
Podstawowe zasady przy doborze ramy

Pięknie oprawione dzieła nie tylko nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter, ale przede wszystkim przemawiają duchem samych właścicieli. Powinny być one dopasowane do stylu, w którym zostało urządzone mieszkanie. Współczesny wystrój to ramy charakteryzujące się prostotą i minimalizmem. Styl klasyczny nierzadko doskonale współgra z profilami tradycyjnymi, bogato zdobionymi.

    

                  

 

Dzięki odpowiednio dobranej oprawie obrazy, fotografie, akwarele, grafiki, nie tylko nabiorą estetycznego wyglądu, lecz także zachowają swój pierwotny stan przez wiele lat.

Każdy obiekt należy rozpatrywać w indywidualny sposób, jednak istnieje kilka zasad dobrego doboru ram, które zawsze warto mieć na uwadze, przy podejmowaniu takiej decyzji. Właściwie wyeksponowany obraz tworzy wraz z obramowaniem harmonijną całość. To właśnie on znajduje się w centrum zainteresowania, a rama jest jego dopełnieniem. Powinna ona korespondować z dziełem. W przypadku obrazów olejnych stosuje się szerokie stylowe profile, najczęściej złote lub ciemnego koloru ze złotymi elementami, które wywołują efekt rozjaśnienia. Przyjmuje się, że rama nie może mieć takiego koloru jak ściana, na której zawiśnie, gdyż spowoduje to jej zniknięcie. Kontrastowe zestawienia mogą znaleźć zastosowanie, w przypadku malarstwa współczesnego, jednak do płócien klasycznych nie są proponowane.

 

   

 

Akwarele, fotografie i grafiki wymagają zastosowania passe-partout, które tworząc swoistą głębię, wzmacnia estetykę odbioru. Dodatkowo dystansuje dzieło od szkła tak, aby nie dotykało ono bezpośrednio do obiektu i nie powodowało uszkodzeń. Passe-partout nie powinno być węższe niż 5 cm, a jego najlepsze kolory to neutralne pastele, szarości i  beże, które przyciągają uwagę widza do obiektu, oraz łatwo komponują się z każdym wnętrzem. Warto pamiętać o tym, że ciemne kolory passe-partout wywołują tzw. „efekt tunelu” i optycznie pomniejszają obraz, natomiast jasne działają na odwrót. Do tego typu obiektów stosuje się wąskie lub średniej szerokości ramki. Akwarele i fotografie dobrze komponują się ze wszystkimi odcieniami brązu, natomiast grafiki z cienkimi, czarnymi, najczęściej metalowymi profilami.

 

     

Łukasz Godlewski

© oprawiamy.pl

 

 

 

Powrót