Wybierz kategorię
Jak rozwiesić obrazy na ścianie...?

 

Istnieje wiele zasad, którymi można kierować się podczas zawieszania obrazów na ścianie. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem w którym nie ma zbyt wielu mebli wówczas całą powierzchnię ściany możemy wykorzystać na ekspozycję obrazu.

Wyznaczamy od podłogi odległość około 150 – 160 cm, która będzie naszą osią symetrii zaś wysokość obrazu dzielimy na 3 części. Obraz umieszczamy na ścianie tak, aby 2/3 wysokości znalazły się nad, a1/3 pod wyznaczoną linią. Jeśli w tym pokoju chcemy zawiesić więcej obrazów, powinniśmy kontynuować tę regułę na pozostałych ścianach.

Podobnie postępujemy zawieszając obrazy w szeregu nawet te o zróżnicowanych wymiarach oś symetrii ustalamy na poziomie górnej lub dolnej krawędzi ramy. Odległości między obiektami powinny być większe dla dużych obrazów, a dla małych mniejsze.

W przypadku większej liczby prac o jednakowych niedużych wymiarach, możemy kierować się symetrią w pionie i w poziomie. Taka kompozycja wymaga precyzji wykonania, ale efekty bywają imponujące. Jest to świetny pomysł do prezentacji cyklu własnoręcznie wykonanych np. fotografii.

Równie dobrze eksponują się obrazy pogrupowane według określonego tematu. Przed zawieszeniem, najlepiej ułożyć całą kompozycje na podłodze. Określić oś pionową i poziomą oraz odległości między obrazami, a następnie przenieść całość na ścianę.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem dla osób, które lubią częste zmiany w swoim wnętrzu jest Galeryjny System Zawieszeń. Pozwala on na dowolne aranżacje ekspozycji obrazów.

Łukasz Godlewski

© oprawiamy.pl

 

 


Powrót