Wybierz kategorię
Jak prawodłowo zmierzyć obiekt przed oprawą?

Jak prawidłowo zmierzyć obiekt przed oprawą? Zapraszamy do krótkiego przewodnika...

 

 

OBRAZY NA PŁÓTNIE (na blejtramie, na krośnie malarskim)

Bardzo ważną czynnością przy oprawie obrazu  olejnego jest prawidłowe wymiarowanie. Z  uwagi na fakt, że płótno naciągnięte jest zwykle na czterech połączonych ze sobą listwach, w wyniku zmian wilgotności i temperatury, może wystąpić zmiana geometrii obrazu. Na wstępie połóżmy obraz na stole i przyjrzyjmy się, czy  przylega on do powierzchni całą płaszczyzną i czy  nie jest wypaczony. Następnie sprawdźmy czy wszystkie kąty są proste np. mierząc przekątne - powinny posiadać tę samą długość. Innym praktycznym sposobem jest przyłożenie  kątownika lub porównanie z krawędziami blatu np. stołu.

Teraz przystępujemy do właściwego pomiaru. Metalową lub drewnianą metrówką obmierzamy obraz z 4 stron porównując wymiary parami. Do oprawy wybieramy zawsze maksymalną wartość.

 

AKWARELA, RYSUNEK, FOTOGRAFIA

Ze względów estetycznych oraz ochronnych oprawa tego typu obiektów wymaga stosowania passe-partout, (równo przyciętego kawałka kolorowej tektury z wyciętym wewnątrz otworem - kadrem), który eksponuje obraz. Z powodów technicznych otwór passe-partout jest mniejszy od rozmiarów rysunku lub fotografii o około 1 cm. Zdarzają się też wyjątki. Oznacza to, że możemy dowolnie kreować ekspozycję obrazu, pokazać to na czym szczególnie nam zależy, przykrywając mniej istotne obszary dzieła.

 

Rozróżniamy dwa sposoby wymiarowania:

-         gdy określony jest wymiar zewnętrzny ramy np. rama w standardowym formacie

-         wymiar zewnętrzny jest dowolny gdy ramę wykonujemy na zamówienie

 

Najpierw ustalamy rozmiar kadru:

- dla fotografii jest to format zewnętrzny pomniejszony o 1 cm (po 0,5 cm z każdej strony)

- akwarela i rysunek - podobnie chyba, że kompozycja wymaga indywidualnego wymiarowania.

- w grafice kadr powinien być większy o około 0,5 cm z każdej strony od odcisku matrycy, tak aby uwidocznić sygnaturę autora.

! dokonując pomiaru należy pamiętać, aby sygnatura autora była widoczna w całości.

W pierwszym przypadku, aby obliczyć szerokości marginesów passe-partout należy od wymiaru wewnętrznego ramy odjąć wymiar kadru i podzielić na dwa.

 

Przykład 1

Rozmiar ramy: 40 x 50 cm,  rozmiar kadru: 20 x 30 cm

Obliczania:

40 – 20 : 2 = 10 cm

50 – 30 : 2 = 10 cm

Szerokości marginesów passe-partout są jednakowe i wynoszą Boczny, Górny, Dolny = 10 cm

 

Przykład 2

Ustalenie rozmiaru zewnętrznego passe-partout np. do portretu wykonanego węglem na papierze formatu 40 x 60 cm. Format kadru po uwzględnieniu aspektów technicznych i estetycznych wynosi: 38 x 55 cm, a szerokości marginesów passe-partout Boczny, Górny = 7 cm Dolny = 7,4 cm

Obliczanie:

38 + ( 7 + 7 )  = 52 cm

55 + ( 7 + 7,4 ) =  69,4 cm

Rozmiar zewnętrzny passe-partout do portretu o podanych wyżej parametrach wynosi 52 x 69,4 cm

 

TKANINY I HAFTY

W przypadku wymiarowania haftów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w procesie wyszywania kanwa nierzadko znacznie zmienia swoje gabaryty. Aby znaleźć wymiar wewnętrzny passe-partout (kadru) należy rozpiąć i uformować szpilkami lub małymi gwoździkami tkaninę na arkuszu styropianu lub miękkiej płyty. Tak ustabilizowaną tkaninę wymiarujemy identycznie jak rysunek lub akwarelę.

 

 

© oprawiamy.pl

Powrót